HUTNICY APELUJĄ – UCHWAŁA 84 RADY DIALOGU SPOŁECZNEGO.
Podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego 17 października przyjęto do głosowania uchwałę 84 strony pracowników i strony pracodawców RDS w sprawie działań na rzecz poprawy konkurencyjności krajowej branży hutniczej. Przewodnicząca Rady Dorota Gardias ogłosiła głosowanie, które ma zakończyć się o godz. 13.00 25 października 2019 roku.
W projekcie Uchwały czytamy m.in.:
Strona pracowników i strona pracodawców Rady Dialogu Społecznego po raz kolejny zajęła się oceną sytuacji w branży hutniczej. Partnerzy społeczni podjęli uchwałę w tej sprawie już 7 kwietnia 2016 r., a ostatnio powrócili do oceny sytuacji w branży hutniczej na posiedzeniu Zespołu problemowego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy w lipcu br. Przedstawiciele pracodawców oraz związków zawodowych zostali zapoznani z uwarunkowaniami i wynikami funkcjonowania branży hutniczej oraz przedyskutowali wnioski i rekomendacje dotyczące poprawy warunków funkcjonowania przedsiębiorstw tej branży. W dyskusji podkreślano, iż wpływ na te warunki mają zarówno czynniki wewnętrzne o charakterze krajowym oraz europejskim, jak również zewnętrzne – narastającej konkurencji podmiotów spoza Unii Europejskiej.
Sytuację branży hutniczej oceniono jako trudną i wymagającą wielokierunkowego wsparcia w zakresie kształtowania przyjaznego otoczenia regulacyjnego. Jednocześnie przedsiębiorstwa branży hutniczej muszą intensywniej działać na rzecz poprawy swojej organicznej konkurencyjności.
Partnerzy społeczni w pełni rozumieją to, że branża hutnicza podlega globalnym regułom konkurencji i nie może oczekiwać specjalnego traktowania ze strony państwa. Przedsiębiorcy z branży hutniczej mogą jednak spodziewać się tego, że otoczenie regulacyjne prowadzenia biznesu nie będzie stawiało ich na gorszej pozycji w porównaniu z podmiotami zagranicznymi. Zasadne jest także oczekiwanie wypracowania i prowadzenia szeroko rozumianej polityki neutralności klimatycznej, która nie będzie generowała nadmiernych kosztów dla przedsiębiorców z sektorów energochłonnych, w tym branży hutniczej.
Więcej o uchwale i postulatach w niej zawartych w kolejnym wydaniu “MH” 44/2019.