Aktualności

DZIAŁAMY POD DUŻĄ PRESJĄ!

ROZMOWA „MH” Z KAZIMIERZEM POZNAŃSKIM PREZESEM ZARZĄDU IZBY GOSPODARCZEJ METALI NIEŻELAZNYCH I RECYKLINGU

„MH”: Panie Prezesie serdecznie gratulujemy ponownego wyboru na stanowisko prezesa Izby. Proszę o podsumowanie minionej kadencji.

K.Poznański: Misją Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu, jako organizacji samorządu gospodarczego, jest wspieranie rozwoju przemysłu metali nieżelaznych i recyklingu metali w Polsce. I w tym obszarze skupiała się i skupia nasza działalność od samego początku, czyli od 1995 roku kiedy to przedsiębiorstwa metali nieżelaznych powołały do życia Izbę Gospodarczą Metali Nieżelaznych. Przez te prawie 25 lat staramy się godnie reprezentować naszych członków i walczyć o przyjazne prawo, dające równe warunki funkcjonowania na globalnym rynku.

Prezes Kazimierz Poznański

9 lat temu decyzją ówczesnych władz Izby oraz Polskiego Stowarzyszenia Recyklingu Metali, zrzeszającego firmy przerabiające złomy i odpady metali nieżelaznych doszło do połączenia obu podmiotów i od 14 stycznia 2010 roku działamy wspólnie pod jednym szyldem Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu. W minionej kadencji bardzo dużo czasu poświęciliśmy na sprawy związane z wprowadzaniem różnorakich ustaw, często wręcz kontrowersyjnych, a bywa, że szkodliwych dla branży. Musieliśmy lobbować, prezentować na różnych forach skutki wprowadzania wadliwego prawa. Chcąc zapewnić przemysłowi metali nieżelaznych jak i branży recyklingowej normalne warunki funkcjonowania, takie jakie mają inne państwa oraz zapewnić rozwój branży w kolejnych latach występowaliśmy do organów administracji rządowej i władz ustawodawczych o spotkania i konsultacje m.in. w sprawie: Polityki Surowcowej Państwa, nowelizacji ustawy o odpadach, Mapy drogowej transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. Do naszych niewątpliwych sukcesów jako środowiska branży metali nieżelaznych jest wprowadzenie przez państwo tzw. odwróconego naliczania podatku VAT – reverse charge, która ukróciła patologię w wyłudzaniu VATu przy handlu złomem. Mechanizm ten przerzuca obowiązek rozliczenia podatku od towarów i usług na nabywcę. Wspólnie z Hutniczą Izbą Przemysłowo-Handlową raz Izbą Przemysłowo-Handlową Gospodarki Złomem postulowaliśmy o zmiany przepisów podatkowych od wielu lat. Wskazywaliśmy ile rocznie traci państwo na wyłudzeniach i działalności nieuczciwych przedsiębiorców. W końcu dopięliśmy swego, choć nie było to łatwe, i mechanizm został zastosowany. Udało się nam również we współpracy z Urzędem Komunikacji Elektroniczne, Urzędem Transportu Kolejowego i innymi podmiotami, w tym Polskim Towarzystwem Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej oraz telekomami Orange, Netia utworzyć inicjatywę przeciw kradzieży metali nieżelaznych z infrastruktury teletechnicznej. Dzięki temu współdziałaniu ukróciliśmy ten szkodliwy i niebezpieczny proceder. Może to nie jest tak spektakularne jak problem wyłudzania VATu, ale patrząc na ilość kradzieży i dewastację infrastruktury była to bardzo ważna sprawa, którą trzeba było rozwiązać. Wracając do Polityki Surowcowej Państwa, która ma fundamentalne znaczenie dla przemysłu metali nieżelaznych znaczenie to uczestniczyliśmy w różnego rodzaju konferencjach i debatach, na których nasi członkowie prezentowali swoje firmy i problemy dotyczące właśnie surowców i ich dostępności.

„MH”: Byliście również jednym z kluczowych inicjatorów sektorowego programu badawczego „Innowacyjny Recykling”, który ku zaskoczeniu przemysłu został wygaszony …

K.Poznański: Byliśmy inicjatorem i liderem programu „Innowacyjny Recykling”. W skład konsorcjum wchodziły również: Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce, Polski Związek Producentów Kruszyw, Związek Pracodawców „Polskie Szkło” i Centrum Kooperacji Recyklingu – no for profit system sp. z o.o.. Recykling to jedna z najbardziej powszechnych form ochrony środowiska naturalnego, która przyczynia się do poprawy jakości wody, gleby i powietrza, a także pozwala przedsiębiorcom czerpać korzyści ekonomiczne z pełnego wykorzystania odpadów m.in. z drewna, szkła, metali nieżelaznych. Chcieliśmy, aby nasze firmy skorzystały z dotacji jakie NCBR przeznaczył na ten program, który obejmował trzy najważniejsze cele: zwiększenie aktywności podmiotów z sektora recyklingu w zakresie działalności B+R, zwiększenie liczby innowacji w sektorze recyklingu, poprawa stanu środowiska naturalnego i wprowadzenie zrównoważonego zarządzania zasobami naturalnymi w produkcji. Na I pilotażowy program przeznaczono dotację w wysokości 90 mln złotych.

Więcej przeczytasz a najnowszym numerze “MH” 36/2019