5,5 MILIARDA ZŁOTYCH DLA ENERGOCHŁONNYCH
Ministerstwo Rozwoju i Technologii opracowało drugi program pn. „Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r.”, którego wartość ma wynieść 5,5 mld złotych.
Jak informuje ministerstwo projekt drugiej edycji Programu zakłada udzielanie wsparcia na częściowe pokrycie kosztów wzrostu cen energii i gazu poniesionych w 2023 r. w celu większego wsparcia płynności. Pomoc będzie wypłacana w dwóch turach – za pierwsze i za drugie półrocze 2023 r.
W ramach pierwszego programu „Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r.” – zgodnie z danymi operatora po rozliczeniu wsparcia, resort udzielił pomocy publicznej 195 podmiotom na łączną kwotę 2 mld 321 mln zł. Ilość energii elektrycznej, której zakup został dofinansowany w programie wyniosła 12,5 terawatogodzin (TWh), a ilość gazu ziemnego – 28 TWh.
Program ten był skierowany do sektorów przemysłowych, które Komisja Europejska zidentyfikowała jako najbardziej narażone na utratę globalnej konkurencyjności w związku z rosnącymi cenami energii. Największe kwoty wsparcia trafiły do sektorów: hutniczego (ok. 702 mln zł), chemicznego (ok. 460 mln zł), ceramicznego i wyrobów ogniotrwałych (ok. 396 mln zł) oraz produkcji szkła (ok. 281 mln zł).