Aktualności

SOLIDARNOŚCIOWA DANINA UDERZY W CZĘSTOCHOWSKĄ KOKSOWNIĘ

Związki zawodowe działające w Koksowni Częstochowa Nowa w związku z procedowaną ustawą „o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacja na rynku energii elektrycznej oraz zmianie niektórych innych ustaw” zapowiadają 25 lipca br. demonstrację przed Sejmem oraz ministerstwami aktywów oraz klimatu. Chcą w ten sposób wyrazić swoje niezadowolenie i obawy o miejsca pracy w związku z planami dotyczącymi tzw. składki solidarnościowej.

Strona społeczna skierowała w tej sprawie pismo do marszałek Sejmu Elżbiety Witek i ministrów klimatu i środowiska Anny Moskwy, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego

Procedowany projekt ustawy zakłada wprowadzenie w tym roku systemu składki solidarnościowej dla dużych przedsiębiorstw z sektora węglowego. Zdaniem związkowców nowe przepisy obejmą tylko dwóch producentów koksu w Polsce: Koksownię Częstochowa Nowa – Grupa Zarmen oraz Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze „Victoria”, należące do Skarbu Państwa – Towarzystwa Finansowego Silesia.

W piśmie czytamy m.in.: Proponowane zapisy ustawy wprost spowodują, iż z opłaty solidarnościowej zostaną zwolnieni najwięksi producenci koksu, firmy należące do zachodnich, bogatych koncernów, osiągające jednocześnie historycznie największe zyski. Nie rozumiemy i nie zgadzamy się, aby w wyniku przyjęcia niefortunnego prawa, dodatkowo i wybiórczo obciążać jedynie dwa polskie podmioty. Podmioty wyjątkowo doświadczone przez pandemię i wojnę, które mimo to działają na wolnym rynku i większość swoich produktów eksportują (…)

Bezspornym jest także fakt, że opłatą solidarnościową nie objęte zostaną polskie zakłady chemiczne, w tym PKN Orlen, polskie elektrociepłownie, polskie elektrownie oraz wiele innych polskich firm kupujących energię i nośniki energii na wolnym rynku, a więc nie mogą być nim objęte inne firmy kupujące surowiec na wolnym rynku, w tym Koksownia Częstochowa Nowa czy Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze. My w zakresie pozyskania surowca nie różnimy się niczym od wymienionych powyżej firm chemicznych, elektrowni, czy elektrociepłowni, a jednocześnie mamy bardzo ograniczone możliwości przerzucania kosztów na naszych klientów. (…)

Wymuszanie na wciąż próbujących się rozwijać polskich przedsiębiorstwach, zapłaty nieuzasadnionego w tych okolicznościach podatku jest sprzeczne z zasadami sprawiedliwości społecznej oraz równości podmiotów wobec prawa. (…)

 Uważamy, że my jako polskie firmy również nie powinniśmy być objęci wspomnianą daniną. Prosimy o korektę zapisów proponowanej ustawy w takim stopniu, aby nie obejmować nimi podmiotów, które nie miały dostępu do złóż surowców energetycznych, a tym samym nie były beneficjantami powstałego szoku cenowego na rynku surowców energetycznych, jak też energii elektrycznej – napisali związkowcy. 

W piśmie wskazano, że Koksownia Częstochowa Nowa od początku pandemii odnotowuje stały spadek rentowności. Jeszcze w roku 2021 rentowność sprzedaży wynosiła ok. 7 proc. (przy inflacji 5,1 proc.), a roku 2022 rentowność spadła do ok. 4 proc. (przy wzroście inflacji do 14 proc.). a w pierwszej połowie 2023 r. rentowność wynosi 0 proc., przy wciąż wysokiej inflacji.