PRZEMYSŁOWE ELEKTROLIZERY W NIEMCZECH
W Lubmin, w północnych Niemczech powstanie wielkoskalowa instalacja do produkcji zielonego wodoru. Inwestycja przewiduje też uruchomienie magazynu energii o dużej pojemności. W pierwszej fazie projektu HH2E powstanie zdolny do produkcji około 6000 ton (ponad 200 GWh) zielonego wodoru rocznie elektrolizer alkaliczny o mocy 100 MW.
W tym etapie powstanie też magazyn energii. Umożliwi to ciągłą produkcję H2 nawet bez ciągłych dostaw energii z OZE. Kolejne fazy rozbudowy mają zwiększyć moc elektrolizerów do ponad 1 GW przy rocznej produkcji przekraczającej 60 tys. ton zielonego wodoru.
Koszt pierwszej fazy projektu o mocy 100 MW opiewa na kwotę 230 mln euro. Całkowity koszt instalacji o docelowej mocy 1 GW wyniesie 1 mld euro. Pierwszą fazę projektu HH2E (100 MW do 2025 roku) wspiera Foresight Group, jeden z największych inwestorów na globalnym rynku zielonego wodoru. Nie ujawniono kwoty, jaką HH2E pozyskała od brytyjskiego funduszu infrastrukturalnego na prace rozwojowe nad tym projektem odnawialnej energii. To jeden z 15 projektów, nad którymi firma pracuje w Niemczech.
Budowa miałaby się rozpocząć jeszcze w tym roku, a działalność planowana jest na drugą połowę 2025 roku. Niemiecki projekt ma być drugim co do wielkości zakładem produkcji ekologicznego wodoru w Europie. HH2E planuje uzyskać 8-12 euro/kg za całość założonej produkcji zielonego wodoru w pierwszej fazie (6000 ton H2). Firma planuje dysponować mocą elektrolizerów sięgającą 4 GW do 2030 roku, co uczyni ją jednym z największych producentów ekologicznego wodoru w Europie.