FLORIANFEST W MUZEUM HUTNICTWA W CHORZOWIE
6 maja w Muzeum Hutnictwa odbędzie się Florianfest, czyli święto całej braci hutniczej. Pochód Ludzi Ognia i blisko 90 wydarzeń, tak chorzowska instytucja kultury zamierza świętować Dzień Hutnika. Muzeum sięga do zapomnianych tradycji i po raz kolejny organizuje radosne, rodzinne święto hutnicze, zwane kiedyś FLORIANFEST. W tym roku partnerem wydarzenia jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
– Od kilku lat konsekwentnie przywracamy na Górnym Śląsku i w Chorzowie tradycje hutnicze, których centralnym punktem w naszym metalurgicznym kalendarzu jest dzień św. Floriana. W tym roku świętować będziemy w skali dotąd w mieście niespotykanej. Pamiętając, że hutniczy święty patronuje także innym ogniowym zawodom, w tym strażakom, koksownikom, kominiarzom, garncarzom, piekarzom, ulicami miasta po raz pierwszy przejdzie Pochód Ludzi Ognia. W ten sposób chcemy podkreślać i celebrować rodowód oraz wyjątkową tożsamość „miasta z ognia”. Ponieważ św. Florian jest także patronem Chorzowa, nasz FLORIANFEST to święto wszystkich mieszkańców i ich gości z każdego zakątka Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Całą ognistą rodzinę zapraszam do świętowania z Muzeum Hutnictwa – mówi Adam Kowalski, dyrektor muzeum.
Pochód Ludzi Ognia, czyli hutników, strażaków, koksowników, ceramików czy piekarzy będzie pierwszym tego typu kolorowym korowodem w Chorzowie. W wydarzeniu startującym o 10.00 przy skrzyżowaniu ulic Zjednoczenia i Wolności wezmą udział przedstawiciele branży hutniczej, środowiska akademickiego, związków czy stowarzyszeń, ale też mieszkańcy miasta i regionu, którzy zechcą dołączyć do ognistej braci. Pochód poprowadzi Orkiestra Dęta „Batory”.
Po pochodzie do Muzeum
Od g. 12.00 do 20.00 w Muzeum Hutnictwa zaplanowano blisko 90 wydarzeń. Dwie strefy warsztatowe dla rodzin z dziećmi – kreatywna i naukowa, spacery, oprowadzania tematyczne i prezentacje, wspólne sadzenie roślin, pokazy interaktywne, a do tego koncert, spektakl i hutnicze kino. Interesująco zapowiada się również „REDEN-MAGEDDON – Metropolitalny Survival Hutniczy”. Do udziału w tym wydarzeniu zapraszamy całe rodziny. Na zakończenie dnia zaplanowane są widowisko „Na świyntego Florka – wszystkie strachy do worka” oraz „Wybuchowa Dobranocka – kontrolowane pokazy pirotechniczne”. Udział w niemal wszystkich wydarzeniach będzie bezpłatny. Warto jednak sprawdzić, na które należy dokonać wcześniejszej rezerwacji.
Floriany wchodzą za darmo, a bilet wstępu w bardzo okazyjnej cenie
Od 4 do 6 maja włącznie z okazji Dnia Hutnika – św. Floriana i FLORIANFESTu wszystkie osoby noszące imię Florian mogą nieodpłatnie zwiedzić Muzeum Hutnictwa. Na pozostałych zwiedzających, którym nie patronuje opiekun ludzi ognia, również przygotowano specjalną ofertę. 6 maja bilet na wystawę stałą „Królestwo Żelaza” kosztować będzie tylko 5 zł. Dodatkowo, o pełnych godzinach (od 12.00 do 19.00) na wszystkich dorosłych zwiedzających czekać będą na wystawie stałej byli hutnicy i hutniczki, którzy w charakterze przewodników zaproszą na wspólną szychtę. Dla rodzin z dziećmi co godzinę (od 12.30 do 17.30) zaplanowane są zwiedzania z animatorami.
Zielona huta
Uczestnicy zeszłorocznej edycji FLORIANFESTU zapewne pamiętają „Radośnik”, czyli hutniczy ogród społeczny. I w tym roku we wlewnicy żeliwnej, kadzi żużlowej i odlewniczej, małych mufach z walcowni średniej, jak i innych kilkutonowych hutniczych obiektach będzie można po raz kolejnej zasadzić ozdobne i uprawne rośliny. W „zielonym” klimacie utrzymane będą również m.in. warsztaty plastyczne z użyciem gliny („Ślady natury”) czy warsztaty tworzenia koszulek/toreb z motywami roślinnymi („Huta mieni się w zieleni”).
FLORIANFEST już 6 maja. Szczegóły wydarzenia na stronie: muzeumhutnictwa.pl i profilu Muzeum na FB.
Rezerwacje telefoniczne w godzinach otwarcia muzeum: 32 704 96 31.