AktualnościNASZA ROZMOWA

ELASTYCZNOŚC I ODPOWIEDZIALNA PRODUKCJA STALI NASZYM ATUTEM

ROZMOWA “MH” Z ARTURTEM GIERWATOWSKIM DYREKTOREM GENERALNYM ARCELORMITTAL WARSZAWA

„MH”: Panie Dyrektorze, mamy za sobą kolejny rok, proszę o jego podsumowanie uwzględniając wyniki finansowe i produkcyjne warszawskiej huty?

A.Gierwatowski: Podobnie jak inne zakłady hutnicze w Polsce i w Europie odnotowaliśmy w ostatnich miesiącach minionego roku pewne ograniczenie popytu. Mieliśmy mniej zamówień i pracowaliśmy w wolniejszym tempie. Trzeba jednak zaznaczyć, że pierwsze półrocze 2022 roku było pozytywne, popyt na nasze wyroby był na wysokim poziomie i w pełni ten okres wykorzystaliśmy.

Druga połowa roku okazała się już gorsza. Ale – jak wszyscy wiemy – rynek wyrobów hutniczych jest cykliczny. Po okresie bardzo dobrej koniunktury, z którą mieliśmy do czynienia w 2021 i w początkach  2022 roku – następuje zwykle spadek popytu. Oczywiście obecna sytuacja jest wyjątkowa. Wojna w Ukrainie spowodowała ogromną zmienność makroekonomiczną na całym świecie. Skutki tej sytuacji odczuwają wszystkie gałęzie przemysłu w tym – co jest oczywiste – hutnictwo.

Mam przekonanie, że dobrze prowadzona polityka w Hucie AcelorMittal Warszawa w okresie dobrych warunków makroekonomicznych oraz ciągły rozwój zakładu są głównymi elementami, które pozwalają nam dobrze przygotować się do okresów spowolnienia i przejść przez nie bez znaczących turbulencji. Jako zakład, który potrafi wytwarzać dwie grupy wyrobów, skierowane do innych odbiorców (pręty żebrowane dla budownictwa i pręty jakościowe dla przemysłu samochodowego i maszynowego) z wykorzystaniem tych samych linii produkcyjnych, możemy częściowo kompensować wahania rynku. Podsumowując: rok 2022 zakończyliśmy dobrym wynikiem zarówno produkcyjnym jak finansowym.

Chciałabym też podkreślić, że zaczęliśmy 2023 rok od ważnego osiągniecia. W styczniu br. ArcelorMittal Warszawa jako drugi zakład hutniczy w Polsce, znalazła się w gronie firm, które otrzymały certyfikat ResponsibleSteelTM.  Przed nami otrzymała go spółka ArcelorMittal Poland.   Standard ResponsibleSteelTM (w wolnym tłumaczeniu Odpowiedzialna Produkcja Stali) ma dać pewność odbiorcom i interesariuszom na całym świecie, że stal, którą wytwarza dana huta, została wyprodukowana w sposób odpowiedzialny, zrównoważony, z poszanowaniem zasad etyki i odpowiedzialnego biznesu na każdym etapie; od pozyskiwania surowców, poprzez procesy produkcji i zarządzanie ich wpływem na środowisko.

Audyty w ArcelorMittal Warszawa  przeprowadziła w ubiegłym roku jednostka certyfikująca DNV Poland. Kryteria stawiane przez ResponsibleSteelTM dotyczą kwestii społecznych i środowiskowych przypisanych do 12 zasad. Dla przykładu aspekty społeczne obejmują: etykę biznesową, relacje z pracownikami i społecznościami lokalnymi, prawa człowieka i prawo pracy. Kryteria środowiskowe obejmują między innymi zmiany klimatu, emisje, zarządzanie gospodarką wodną oraz bioróżnorodność.  W styczniu 2023 roku spółka otrzymała certyfikat, potwierdzający spełnianie wszystkich kryteriów ujętych w standardzie. Traktujemy to jako duże osiągnięcie, a zarazem zobowiązanie względem naszych interesariuszy. Nasi klienci, nasi pracownicy i nasi sąsiedzi tworzący społeczność lokalną, oczekują od nas produkcji stali wysokiej jakości z poszanowaniem najwyższych standardów społecznych i środowiskowych. Certyfikat „ResponsibleSteelTM” potwierdza, że umiemy to robić.  Jesteśmy z tego dumni, a zarazem czujemy się zobowiązani do dalszego zrównoważonego rozwoju ArcelorMittal Warszawa w nadchodzących latach.

„MH”: Jakie były główne założenia działalności w 2022 roku? Czy i w jakim stopniu udało się je zrealizować?  

A.Gierwatowski: Od kilku lat realizujemy konsekwentnie strategię rozwijania produkcji stali jakościowych. W 2022 zrobiliśmy na tej drodze dalszy postęp, bo udział  wyprodukowanych prętów ze stali jakościowej zwiększył się o kolejne 6 % w produkcji całościowej.

„MH”:Jakie projekty rozwojowe i inwestycyjne zostały zrealizowane, a jakie zaplanowaliście na rok bieżący i lata następne?

A.Gierwatowski: W 2022 roku zrealizowaliśmy szereg projektów inwestycyjnych. W sumie nakłady wyniosły ponad 60 mln PLN. Dla przykładu, w grudniu 2022 r uruchomiliśmy na Walcowni dodatkowe urządzenie tnące, która pozwoli nam zwiększyć wydajność produkcji prętów jakościowych o 30%. Realizujemy i nadal będziemy realizować działania, ograniczające zużycie energii i gazu, a więc także emisję dwutlenku węgla.

W ubiegłym roku sfinalizowaliśmy też ważną inwestycję o charakterze środowiskowym – czyli wyciszenie komina na Odpylni. Stanowi ona kolejny ważny krok na drodze do poprawy komfortu akustycznego wokół naszego zakładu. Realizujemy te – niemałe – inwestycje w odpowiedzi na postulaty społeczności lokalnej, a w szczególności tych osób, które decydują się na zamieszkanie w bezpośrednim sąsiedztwie Huty. Pomiary przeprowadzone w grudniu 2022 r. już po zakończeniu inwestycji  potwierdziły znaczne ograniczenie hałasu, zarówno w dzień jak w nocy. Zaznaczyć należy, że już przed tymi inwestycjami Huta Warszawa mieściła się poniżej dopuszczalnych limitów. Nowe pomiary potwierdziły kolejne obniżanie emisji akustycznej o kilka – a u źródła nawet o kilkanaście – decybeli . Potwierdzają to sygnały od naszych sąsiadów, którzy od kilku tygodni pytają, czy w Hucie panuje przestój, bo nie słyszą odgłosów naszej produkcji.  Cieszymy się więc, że ten projekt przyniósł zamierzone efekty.

CAŁY WYWIAD PRZECZYTASZ W MH 4/2023