PIERWSZY PRĄD Z MORSKIEJ FARMY WIATROWEJ BALTICA ZA 4 LATA
Duński oddział spółki Ramboll wspólnie z polskim biurem projektowym Projmors przygotuje projekt budowlany dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica 2 i Baltica 3, którą wspólnie realizują Ørsted i Grupa PGE. Wykonawca odpowiadać będzie m.in. za przygotowanie dokumentacji i uzyskanie pozwolenia na budowę. Wiatraki mają rozpocząć produkcję za 4 lata.
– Cieszymy się, że prace nad jedną z najważniejszych części projektu Baltica 2+3 zleciliśmy doświadczonemu konsorcjum. Morska energetyka wiatrowa to konkurencyjny rynek, na którym firmy zdobywają doświadczenie i budują kompetencje m.in. współdziałając w ramach konsorcjum stworzonego między globalnym i krajowym graczem. Te dobre praktyki obserwowaliśmy na innych rynkach, a teraz widzimy to także w Polsce. Wzmocnienie kompetencji polskiego przemysłu w ramach projektu to także praktyczna realizacja zobowiązania, które podjęliśmy jako inwestor zagraniczny podpisując umowę sektorową na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – powiedział Søren Westergaard Jensen, dyrektor projektu morskiej farmy Baltica z ramienia Ørsted.
Prezes PGE Wojciech Dąbrowski podkreśla, że wspólny podmiot ma za sobą kluczowe postępowanie, które poprzedza ostateczną decyzję inwestycyjną dotyczącą budowy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica o mocy ok. 2,5 GW. – Rozpoczynamy współpracę z wykonawcą, który ma bogate doświadczenie z zakresu morskiej energetyki wiatrowej i procesu pozyskiwania pozwoleń. Cieszy nas, że w skład konsorcjum wchodzi biuro projektowe z Gdańska, co jest dowodem na to, że polskie przedsiębiorstwa aktywnie wykorzystują możliwości włączenia się w rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – mówi Wojciech Dąbrowski.