Aktualności

POZWÓLCIE NAM UCZESTNICZYĆ !

Transgraniczna reorganizacja przedsiębiorstw a przyszłość zaangażowania pracowników w nadzór korporacyjny.

Gospodarki zdecydowanej większości krajów są już w jakiś sposób wzajemnie powiązane. To właśnie nazywamy globalizacją. Jedna z definicji tego pojęcia brzmi: „proces, w którym gospodarki i rynki, wraz z rozwojem technologii komunikacyjnych, nabierają wymiaru globalnego, tak że są coraz bardziej zależne od rynków zewnętrznych, a coraz mniej zależne od działań regulacyjnych rządów”.

Jak wynika z powyższego opisu, konsekwencji tego scenariusza coraz trudniej jest uniknąć. Nie chodzi o to, że nie ma on pozytywnych stron. Rzeczywiście, przepływ towarów i kapitału rozwija i napędza efektywność gospodarek lub sektorów gospodarczych. Gospodarka jest jednak również bardziej podatna na zagrożenia w innych obszarach, takich jak rynek pracy.

Celem UE jest sprawienie, aby globalizacja działała, aby wykorzystać możliwości, jakie oferuje, i aby zmniejszyć jej negatywne skutki. Europejski system handlowy i liczne umowy handlowe wynegocjowane przez UE sprawiają, że jest to dobry region do prowadzenia działalności gospodarczej. Jest głównym partnerem handlowym dla 80 krajów.

Globalizacja oznacza postępujący proces integracji produkcji w skali światowej. W tym procesie kluczem do konkurencji jest zdolność do zdobywania wiedzy i kontrolowania informacji, które ułatwiają innowacje. Unia Europejska ma wstępną przewagę, aby stawić czoła wyzwaniu globalizacji, wynikającą z jej integracji gospodarczej i walutowej, a także z poziomu badań i rozwoju technologicznego wielu jej państw członkowskich.

Kluczowym celem projektu “Let us participate! Cross-border corporate reorganization and the future of employee involvement in corporate governance” jest zwiększenie zaangażowania pracowników w transnarodową reorganizację przedsiębiorstw. Dzięki temu projektowi uczestnicy zdobyli lepszą wiedzę i świadomość na temat prawodawstwa UE, wzmocnili współpracę ponadnarodową oraz opracowali wspólny plan działania w celu zwiększenia efektywności pracy ERZ i przedstawicieli pracowników.

Coraz więcej zaawansowanych firm zdaje sobie sprawę z wartości współpracy i poszukuje sposobów na zachęcanie do niej zespołów, zarówno tradycyjnych, jak i wirtualnych. Jeśli więc celem jest, aby przedsiębiorstwo dobrze prosperowało, a jego pracownicy stali się naprawdę wydajni, nadszedł czas, aby pielęgnować wśród nich ducha współpracy. Zaplanowane działania w ramach tego projektu dają jasny obraz znaczenia i korzyści płynących z zachęcania pracowników do współpracy.

Główna idea wynika oczywiście z potrzeby współpracy pomiędzy przedstawicielami pracowników z różnych sektorów przemysłu w UE i krajach kandydujących z kierownictwem i pracodawcami. Ściślejsza współpraca, sieci komunikacji i lepszy przepływ informacji pomiędzy przedstawicielami pracowników umożliwią skuteczny i pozytywny wpływ na decyzje podejmowane przez przedsiębiorstwa, a tym samym poprawią m.in. jakość mechanizmów informowania, konsultacji i partycypacji.

Dla osiągnięcia tych celów przez dwa lata prowadzono prace z dziesięcioma organizacjami, przedstawicielami związków zawodowych i europejskich grup biznesowych, którzy uczestniczyli w wirtualnych spotkaniach, warsztatach na temat znajomości dyrektyw europejskich oraz tworzeniu sieci kontaktów i wzajemnego wsparcia, która nadal jest aktywna i służy jako pomoc dla wszystkich, którzy w nich uczestniczyli.

Podczas spotkań online, oprócz programu analizy dyrektyw europejskich, ich włączenia do ustawodawstwa krajowego i rzeczywistego zastosowania lub nie, wyjaśniono skuteczne modele różnych procesów negocjacyjnych i przeanalizowano i przestudiowano bardzo przydatne narzędzia, które sprzyjają dialogowi między stronami w każdej organizacji i oczywiście w samym sercu firmy.

Eksperci, którzy wzięli udział w konferencjach, a także prace, które zostały zaprezentowane w ramach tego projektu, posłużyły do obserwacji świata pracy i relacji, które go podtrzymują, a także zjawisk, które można zaobserwować w aktualnej rzeczywistości społecznej, zwłaszcza gdy dotyczą one żądań praw i poszukiwania równości. Spotkania, jak również dni robocze delegacji w ich krajach, posłużyły do wypracowania bardzo interesujących opinii i procedur współpracy.