O RYNKU MOCY NA WRDS W KATOWICACH
23 lipca 2020 w Katowicach odbyło się posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego poświęcone bardzo trudnej sytuacji w przemyśle motoryzacyjnym i hutniczym, wywołanej pandemią koronawirusa. Ze względu na rosnące statystyki zachorowań na COVID 19, głównie na Śląsku, odbyło się ono on-line. Na początku omówiono główne problemy obu branż oraz przedstawiono stanowiska organizacji samorządu gospodarczego i strony społecznej.
Uczestników przywitał przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Wacław Czerkawski, który dokonał omówienia najważniejszych kwestii związanych z obawami związków zawodowych o przyszłość przemysłów energochłonnych, w tym hutnictwa i automotive, które ze względu na pandemię koronawirusa znalazły się w bardzo trudnej sytuacji.
Prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Stefan Dzienniak zaprezentował „Rynek mocy w Polsce z perspektywy sektora stalowego”. Zapoznał zgromadzonych z danymi dotyczącymi światowej produkcji stali, z których wynika, iż w czasie 5 miesięcy bieżącego roku wyprodukowano 729 mln ton stali. Oznacza to 5 proc. spadek produkcji w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego. Jeszcze gorsza sytuacja jest w Unii Europejskiej gdzie spadek ten wyniósł aż 18 proc. (58 mln ton).
– Podobną sytuację mamy w naszym kraju. O 18 proc. spadła produkcja stali surowej, jednak w wyrobach płaskich spadek ten wynosi już 22 proc. Zużycie w ciągu pięciu miesięcy bieżącego roku również spadło o 11 proc. rok do roku. W wyrobach płaskich spadek ten wynosi 10 proc., w wyrobach długich 11 proc., a w przypadku rur 19 proc. Stale zwiększa się udział importu wewnątrz Unii jak i spoza niej.
Z Niemiec do Polski przywieziono 957 tyś ton wyrobów, a z Rosji ponad 535 tyś. Na kolejnych miejscach są: Czechy (391), Słowacja (284), Ukraina (281). Te dane dowodzą, że musimy działać bardzo szybko chcąc ratować hutnictwo i miejsca pracy, szczególnie, że czeka na nas kolejne wyzwanie jakim jest rynek mocy – mówił Stefan Dzienniak przypominając, że czynnikiem warunkującym konkurencyjność europejskiego hutnictwa jest m.in. realna ochrona rynku przed napływem stali z krajów trzecich.
Cały materiał w najnowszym numerze MH 16/2020