Aktualności

ZWIĄZKOWCY ŻĄDAJA SPOTKANIA Z MINISTREM

Związkowcy hutniczych spółek Grupy Kapitałowej Węglokoks wystosowali kolejny – drugi, list otwarty do wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Podpisani pod listem przewodniczący związków zawodowych: Huty Pokój, Huty Łabędy i Walcowni Blach Batory są zaniepokojeni dotychczasową bierną postawą właściciela – Skarbu Państwa oraz sposobem zarządzania aktywami hutniczymi Grupy Węglokoks. Oczekują od wicepremiera Jacka Sasina jasnych deklaracji i działań ukierunkowanych na dalszy rozwój firm, które stoją przed poważnymi wyzwaniami i problemami. W liście żądają m.in. natychmiastowego spotkania z osobą decyzyjną i odpowiedzialną w ministerstwie za sprawy hutnictwa.

W liście czytamy: Szanowny Panie Premierze w związku z brakiem odpowiedzi na pismo skierowane dniu 16 lipca 2021r.: W trosce o majątek Skarbu Państwa i pracowników zatrudnionych w spółkach: Huta Łabędy S.A., Huta Pokój S.A. i Walcownia Blach Batory S.A., wnosimy o pilne działania związane ze sformułowanymi przez niżej podpisanych żądaniami :
1. Powołanie Prezesa Korporacyjnego do spraw hutnictwa w Grupie Kapitałowej WĘGLOKOKS S.A.,
2. Znormalizowanie polityki wsadowej wobec wymienionych Spółek,
3. Zwiększenie nadzoru nad inwestycjami prorozwojowymi w wymienionych Spółkach, ze szczególnym uwzględnieniem inwestowania wypracowanego przez wymienionych zysku,
4. Stworzenie na bazie wymienionych Spółek, które są ostatnimi aktywami hutniczymi Ministerstwa Aktywów Państwowych – projektu rozwoju i strategicznego bezpieczeństwa Polski w kontekście inwestycji wynikających z krajowego planu odbudowy.
Jako strona społeczna chcemy mieć wpływ na realizację wszystkich przedstawionych żądań.
W sprawie uszczegółowienia naszych oczekiwań liczymy na pilne spotkanie z Panem Premierem.
Przedstawione propozycje Zarządu WĘGLOKOKS-u S.A. są nie do przyjęcia przez stronę społeczną i nie wnoszą żadnej wartości dodanej, wręcz obniżają aktywa, a w wypadku trzech z czterech przedstawionych propozycji jest to likwidacja i sprzedaż ostatnich spółek hutniczych znajdujących się w aktywach państwowych, a co za tym idzie utrata wielu miejsc pracy w tak ważnym regionie jak Śląsk. Nie przedstawiono żadnego planu inwestycyjnego, ani strategii dla rozwoju hutnictwa.
Jesteśmy również bardzo zaniepokojeni przeciągającym się procesem wyboru Prezesa Korporacyjnego w WĘGLOKOKS S.A., ważne jest powołanie na to stanowisko osoby znającej realia i zasady funkcjonowania przemysłu hutniczego.
Panie Premierze !!! żądamy natychmiastowego spotkania z osobą decyzyjną i odpowiedzialną za Polskie Hutnictwo i natychmiastowego przystąpienia do rozmów w wyżej wymienionych punktach.
W obronie naszych postulatów jesteś-my gotowi wykorzystać wszystkie możliwości zawarte w Ustawie o Związkach Zawodowych i STATUTACH naszych organizacji łącznie ze STRAJKIEM !!!