Aktualności

60 LAT KGHM POLSKA MIEDŹ SA

KGHM obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia utworzenia Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi, który z czasem stał się światowym potentatem w branży wydobywczej. Spółka świętuje jubileusz i odważnie patrzy w przyszłość pełną wyzwań i innowacyjnych projektów.

– Jubileusz to 60 lat ciężkiej pracy wielu tysięcy ludzi, pracowników KGHM. To wielkie doświadczenie pokoleniowe. Jan Wyżykowski zrobił pierwszy krok, a za nim poszli kolejni odkrywcy i wizjonerzy. Powstawały kolejne oddziały, wprowadzaliśmy innowacje w produkcji, planowaliśmy kolejne inwestycje. Teraz przed nami kolejne lata ciężkiej pracy. Nie jest łatwiej, ale wiemy, że przyszłość jest z miedzi – mówi Marcin Chludziński prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A podkreślając, że obecnie KGHM to firma, która ma ogromny wpływ na polską i światową gospodarkę. Miedziowy gigant z wizją bezpiecznej przyszłości dba o jakość produkcji i środowisko naturalne.

CZERŃ I MIEDŹ – HISTORIA I PRZYSZŁOŚĆ

Z okazji jubileuszu w Legnicy na fasadzie budynku KGHM ZANAM przy ul. Złotoryjskiej powstał, jako wyraz podziękowania pracownikom i mieszkańcom za trud włożony w budowanie potęgi miedziowego giganta, wyjątkowy mural. Na powierzchni blisko 190 m2 ukazano sylwetki pracowników spółki.

Wizerunki postaci m.in. hutnika, górnika, geologa, ratownika, a także maszyn oraz symbole nowych technologii tworzą wyjątkowy kolaż, wpisany w kształt głowy górnika.  Do stworzenia tego wielkoformatowego obrazu o historii i przyszłości Zagłębia oraz KGHM użyto tylko dwóch kolorów: czerni i miedzi. Czarne tło odnosi się do barw górniczych i symbolizuje ciemność podziemi kopalni, to także kolor z galowego stroju górnika. To symbol ciężkiej i odpowiedzialnej pracy ludzi, którzy zbudowali potęgę Polskiej Miedzi.

Drugi kolor muralu to barwa miedzi. Nawiązuje do pracy hutników i samego surowca. Odkrywając złoża miedzi, Jan Wyżykowski i jego zespół odmienili los tej części Dolnego Śląska. Miedź zmieniła życie kolejnych generacji mieszkańców Zagłębia Miedziowego. To także surowiec przyszłości. Jest wykorzystywany m.in. w medycynie, turbinach wiatrowych, elektromobilności. To podstawa wielu technologicznych innowacji sprzyjających transformacji energetycznej i zrównoważonemu rozwojowi.

– Mural jest oszczędny w formie, ale w symboliczny sposób odzwierciedla tożsamość Zagłębia Miedziowego i KGHM. Odnosi się do naszych dwóch najważniejszych zasobów. Pracownicy to największy kapitał firmy, a ich sylwetki są namalowane farbą z zawartością miedzi. To surowiec przyszłości i największe dobro Zagłębia Miedziowego – mówi Lidia Marcinkowska-Bartkowiak, dyrektor naczelny ds. komunikacji w KGHM.

Mural zdaniem jego twórców najpiękniej wygląda na godzinę przed zachodem słońca. Mieni się na złocisto miedziano, a miedź nabiera głębokiego czerwonego koloru.

Polska jest jednym z najważniejszych na świecie krajów pod względem zasobności złóż miedzi, a za sprawą Grupy Kapitałowej KGHM S.A. również wydobycia tego pierwiastka. Grupa pozyskuje miedź ze złóż w Zagłębiu Miedziowym na Dolnym Śląsku oraz za granicą, m.in.: w Kanadzie, USA oraz Chile, a także odzyskuje ją w procesie recyklingu złomu miedzi. Dzięki KGHM Polska stała się też światową potęgą w wydobyciu srebra. Znaczenie obu metali rośnie wobec rozwoju technologii energetycznej bazującej na OZE.

Miedź jest surowcem o znaczeniu strategicznym. To podstawa energetycznej innowacji, zwłaszcza tzw. „zielonej energii”, która dziś odpowiada za aż 1/4 światowej energetyki! „Czerwony metal” jest też jednym z nielicznych surowców, który można bez końca, całkowicie poddawać procesowi recyklingu.  Oba metale wykorzystuje się w produkcji systemów zasilających w różnych obszarach energii odnawialnej (OZE): energetyki słonecznej, wiatrowej, wodnej, energetyki geotermalnej i wykorzystującej biomasę.

Po srebrze,to właśnie miedź ma najwyższą spośród wszystkich metali przewodność elektryczną. Ze względu na właściwości, dwa metale – a zwłaszcza miedź – wykorzystuje się w innowacyjnych technologiach  służących poprawie efektywności energetycznej. Instalacje zawierające ten surowiec działają zwykle bardziej efektywnie, z redukcjami zużycia energii w przedziale 20-30 proc..

W rozwiązaniach bazujących na energii odnawialnej jest  od 8 do 12 razy więcej miedzi niż w tradycyjnych systemat energetycznych.

  • Energetyka wiatrowa: 2,5-6 ton miedzi – produkcja turbiny wiatrowej o mocy 1 MW.
  • Energetyka słoneczna: 3,1 – 4,5 tony miedzi do zbudowania farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW
  • Elektromobilność: 110 – 150 kg miedzi do wyprodukowania samochodu z napędem elektrycznym. Samochody elektryczne zawierają 4-krotnie więcej miedzi niż spalinowe.

MIEDŹ KLUCZOWY SUROWIEC ZIELONEGO ŁADU W EUROPIE

Realizacja idei Europy neutralnej dla klimatu jest możliwa do osiągnięcia jedynie w przypadku zapewnienia odpowiedniego wolumenu metali nieżelaznych.

W latach 2020–2050 zapotrzebowanie na miedź w przypadku technologii mających zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych w Unii szacowane jest na około 22 mln ton. Zwrot w globalnej gospodarce w kierunku zrównoważonego rozwoju, opartego na technologiach zeroemisyjnych, stał się głównym czynnikiem rosnących cen metali – w szczególności miedzi. Obecnie ceny „czerwonego metalu” i popyt na niego osiągają rekordowe pułapy.

Pod koniec 2020 r. cena miedzi przebiła rekordowe wartości z 2013 r. (7.719 USD) W połowie kwietnia 2021 r., na londyńskiej giełdzie metali (LME), tona metalu kosztowała już 8.900 USD, a w ostatnich dniach osiągnęła poziom ponad 10.000 USD. Wedle kwietniowych analiz Goldman Sachs, w ciągu czterech lat – tj. do 2025r. – cena miedzi zwiększy się do aż 15.000 USD za tonę. Natomiast do 2030 roku popyt na miedź będzie historycznie najsilniejszy i wzrośnie aż o 600 proc..