Aktualności,  NASZA ROZMOWA

JAKOŚĆ NAJWYŻSZĄ WARTOŚCIĄ!

ROZMOWA „MH” Z ALEKSANDREM SAWIUKIEM PREZESEM ZARZADU VESUVIUS POLAND SP. Z O.O. W SKAWINIE

„MH”: Panie Prezesie! Gościmy Pana po raz pierwszy na naszych łamach, stąd prośba o przedstawienie się naszym czytelnikom.

A.Sawiuk: Dziękuję za zaproszenie. Nazywam się Aleksander Sawiuk i pochodzę z Łodzi. Tam skończyłem studia z zakresu Zarządzania Produkcją na Politechnice Łódzkiej i MBA na Uniwersytecie Łódzkim we współpracy z Maryland University. Od 2007 roku pracuję w międzynarodowych organizacjach z różnych branż na stanowiskach menedżerskich w Polsce i za granicą. Od połowy 2019 roku zarządzam Vesuvius Poland Sp. z o.o. . Z żoną i dwoma synami mieszkam w Sosnowcu.

„MH”: Trwają podsumowania roku 2019. Jaki on był dla Vesuvius Poland. Czy spowolnienie gospodarcze, o którym tak wiele się mówi wpłynęło na wyniki firmy?

A.Sawiuk: 2019 rok był dla nas niezwykle intensywnym czasem. Wiele transferów technologii do Skawiny spowodowało, że udało nam się osiągnąć solidny wynik, aczkolwiek ostatni kwartał okazał się dla nas wyzwaniem ze względu na wpływ spowolnienia gospodarczego u naszych zachodnich sąsiadów. Szczególnie wyraźnie odczuliśmy spadki w branży motoryzacyjnej, która rok do roku wyraźnie spowolniła.

„MH”: Jak przebiegał on pod względem inwestycyjnym, które jak wiadomo są podstawą rozwoju każdego przedsiębiorstwa?

A.Sawiuk: W 2019 roku Vesuvius zainwestował w wielu obszarach swojej działalności operacyjnej. Inwestujemy w transfery technologii tak, by ciągle się doskonalić i zwiększać swoją przewagę konkurencyjną. Zakład w Skawinie w ostatnich 2 latach stał się jednym z okrętów flagowych na globalnej mapie Vesuvius i jego znaczenie rośnie z roku na rok. W ostatnim roku zainwestowaliśmy w rozwój ponad 75 mln złotych, inwestycje będziemy kontynuować w 2020.

„MH”: Kto jest odbiorcą Waszych wyrobów? Jak kształtują się relacje rynek wewnętrzny- eksport?

A.Sawiuk: Vesuvius jest dobrze znany z solidności i doceniany z wysoką jakość. Jesteśmy obecni na 6 kontynentach. Specjalizujemy się w projektowaniu oraz produkcji materiałów ogniotrwałych oraz systemów przepływu dla wymagających zastosowań przemysłowych.

„MH”: Jakimi atutami przekonujecie do siebie klientów? Jak radzicie sobie z konkurencją, a w szczególności z największym światowym producentem materiałów ogniotrwałych RHI-Magnesitą?

A.Sawiuk: Jakość jest dla nas najwyższą wartością. To dotyczy relacji z klientami, jak również jakości naszych produktów. Nasza lokalna produkcja i globalna wiedza na temat procesów u naszych klientów daje nam możliwość ciągłego doskonalenia produktów co bezpośrednio przekłada się na lepszą wydajność ich procesów.

„MH”: Jaka jest pozycja polskich zakładów w wielkiej grupie producenckiej materiałów ogniotrwałych ?

A.Sawiuk: W ostatnich latach dużo podróżowałem, odwiedzając wiele zakładów produkcyjnych na kilku kontynentach. Absolutnie nie mamy się czego wstydzić. Polskie zakłady produkcyjne są solidnie doinwestowane, o wiele bezpieczniejsze i bardzo konkurencyjne w porównaniu z naszymi zachodnimi sąsiadami. Nadal jesteśmy bardzo atrakcyjnym miejscem ze względu na strukturę kosztów wytwarzania oraz wysoką jakość produktów. W 2020 roku zakład Vesuvius Poland w Skawinie osiągnie ponad 20 proc. udział w globalnej produkcji firmy, więc bardzo optymistycznie patrzę na najbliższe lata.

„MH”: Co w 2019 roku uznałby Pan za sukces, a co za porażkę?

A.Sawiuk: To był zdecydowanie udany rok, aczkolwiek mam pełną świadomość, że najbliższe miesiące będą wymagać dużej dyscypliny i umiejętności dostosowania się do trudniejszej sytuacji rynkowej.

„MH”: Czy odczuwacie skutki tzw. luki pokoleniowej?

A.Sawiuk: Tak, sytuacja na rynku pracy jest trudna i właściwie zaczyna bardzo przypominać tę, z którą miałem do czynienia, zarządzając dwoma fabrykami Goodyear przez ostatnie lata w Niemczech. Niska stopa bezrobocia w kraju oraz ograniczona dostępność profesjonalistów na rynku pracy powoduje, że kładziemy duży nacisk na budowanie relacji z pracownikami, ale też na promocję Vesuvius Poland na polskim rynku. W 2019 roku zostaliśmy wyróżnieni za najskuteczniejszą, ogólnopolską kampanię promującą przedsiębiorcę w mediach społecznościowych.

„MH”: Jak układają się relacje ze stroną społeczną?

A.Sawiuk: Dużo inwestujemy w dobre relacje i te inwestycje przynoszą zamierzony skutek.

„MH”: Jak Pan ocenia perspektywy roku 2020 w skali gospodarki i spółki? Czy będzie to roku dalszego spowolnienia, które wymagać będzie szczególnych działań?

A.Sawiuk: Tak jak wcześniej wspomniałem, rok 2020 będzie rokiem trudniejszym niż 2019. Będzie wymagał dużej dyscypliny kosztowej, ale też elastyczności i szybkiego podejmowania decyzji. Martwi mnie ogólne spowolnienie gospodarcze, ale i aktualna sytuacja w Azji związana z Coronawirusem. Już w tym momencie wywiera ona negatywny wpływ na niektóre gałęzie gospodarki ogólnoświatowej, a dopiero za kilka miesięcy poznamy prawdziwą skalę problemu i jej wpływ na sytuację na rynkach. Skala tego problemu będzie miała duży wpływ na perspektywy w 2020 roku.